Μπάσκετ: «Διπλά» για Προμηθέα, Λαύριο

Ο Προμηθέας και το Λαύριο κέρδισαν εκτός έδρας τους αγώνες με τους οποίους άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Basket League και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 4-1, πίσω από τον μοναδικό αήττητο Ολυμπιακό.
Δύο προσωπικά καλάθια του Τάισον Κάρτερ (17 π.) στο τελευταίο λεπτό έκριναν τον αγώνα στο Αλεξάνδρειο, όπου ο Άρης βρισκόταν σε απόσταση επαφής πριν παραδοθεί στο Λαύριο με 69-73. Διακρίθηκαν από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη και οι Σμιθ (15), Περσίδης (11), Κακλαμανάκης (10). Από τον Άρη, ο Ουίλιαμς πέτυχε 18 πόντους, ο Χάνλαν 12 και οι Κώττας, Λόκετ από 10.

Στο ντέρμπι της Πάτρας, ο νεοφώτιστος Απόλλωνας είχε τη συμπαράσταση των οπαδών του, αλλά ο φιλοξενιούμενος στην Περιβόλα Προμηθέας υπερτερούσε σε ποιότητα και πείρα: 59-71. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 27-40, ενώ η μοναδική αντεπίθεση των γηπεδούχων τους έφερε στο 50-55, με πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη (21), Κόουλμαν (14). Ο Κέντρικ Ρέι πέτυχε 18 πόντους, οι Γκραντ, Γκάντι από 10 και ο Ρογκαβόπουλος 9 για τους νικητές.

Ο Απόλλων έπεσε στο 2-3 και ο Άρης στο 1-4.

Το Σαββατιάτικο πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τον αγώνα Ιωνικού-ΑΕΚ, στις 8 μ.μ. στη Νίκαια. Την Κυριακή θα παίξουν ΠΑΟΚ-Περιστέρι (17.00) και Λάρισα-Ηρακλής (20.00), ενώ ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός (2-1) φιλοξενεί τη Δευτέρα τον Κολοσσό (19.30). Ο Ολυμπιακός έχει ρεπό.