Μπάσκετ: «Διψήφιες» νίκες για Περιστέρι, Προμηθέα

Το Περιστέρι (101-81 την ΑΕΚ) και ο Προμηθέας Πάτρας (95-82 τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη) επέστρεψαν με πειστικές νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο νεοφερμένος Πολωνός Γκίελο πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς στο Περιστέρι. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 16, ο Τεράν Πέτγουεϊ 18 και ο Δημήτρης Κατσίβελης 14. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 48-39.

Η αποδεκατισμένη ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τον κορυφαίο σκόρερ της, Μπράιαν Ανγκόλα, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα μυοκαρδίτιδας μετά την πρόσφατη περιπέτειά του με τον Covid-19. Ο Γιάννης Κουζέλογλου πέτυχε 14 πόντους στο ντεμπούτο του, ενώ ο Άντι Ράουτινς 3. Ο Νίκος Παππάς ήταν πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου» με 16.

Ο Προμηθέας του Ηλία Ζούρου δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να αλώσει το Ιβανώφειο, μετά το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (41-44). Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ενώ ο Τζεράι Γκραντ πέτυχε 15, ο Κέντρικ Ρέι 11 και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος 10. Οι Ντάγκλας (22), Γκάρετ (21), Σταμάτης (11), Παπαδάκης (11) ξεχώρισαν από τον Ηρακλή.

Στα τέλη του πρώτου μέρους (με το σκορ στο 33-42) οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση των κερκίδων του Ιβανώφειου, επειδή ακόυγονταν υβριστικά συνθήματα και επικρατούσε ένταση. H έναρξη του αγώνα καθυστέρησε για δέκα λεπτά επειδή δεν υπήρχε γιατρός στο γήπεδο.

Στους σαββατιάτικους αγώνες, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Ιωνικό στο ΣΕΦ με 109-65, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό με 86-80 στη Θεσσαλονίκη και η Λάρισα κατέβαλε τον φιλοξενούμενο Άρη με 84-81. Παναθηναϊκός θα δοκιμαστεί τη Δευτέρα στην Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-1, έναντι 8-1 του Παναθηναϊκού. Ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 8-4, έναντι 7-4 του Κολοσσού. Η ΑΕΚ, το Περιστέρι και το Λαύριο ισοβαθμούν στο 5-6, ενώ οι Απόλλων, ΠΑΟΚ, Άρης ακολουθούν με 4-6. Η Λάρισα και ο Ιωνικός έχουν 3-7. Ο Ηρακλής έμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-8.