Μπάσκετ: Δύο νίκες για τις Νεάνιδες

Με δύο σπουδαίες νίκες ξεκίνησε η Εθνική Νεανίδων την προσπάθειά της στο Ευρωμπάσκετ Κ18. H διοργάνωση διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Στο αποψινό, δεύτερο παιχνίδι της η ελληνική ομάδα νίκησε την ισχυρή Τσεχία με 71-67 (ημίχρονο 33-41), ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στην δ΄περίοδο, με επί μέρους σκορ 23-5. Η Γεωργία Δαμουλάκη (10 π.) πέτυχε τους καθοριστικούς πόντους στο 67-67, ενώ η Κατερίνα Μπαξεβάνου (16 π.) είχε ισοφαρίσει με τρίποντο. Η Κούπερ πέτυχε 12 πόντους και η Βασιλείου 11.

Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά νίκησε τη Λετονία με 75-64, με κορυφαίες τις Κελεμένη (21), Δαμουλάκη (17). Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 40-32.

H αντίστοιχη ομάδα των Εφήβων τερμάτισε στη 12η θέση στο Ευρωμπάσκετ Κ18 στη Σμύρνη, αφού μέσα στο Σαββατοκύριακο ηττήθηκε από την Πολωνία με 63-70 (ημίχρονο 26-35, Σπρίντζιος 16, Κορκοντζέλος 11)και από τη Γερμανία με 67-74 (ημίχρονο 29-44, Μπιλάλης 13, Ζούγρης 10).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπαιξε χωρίς τον κορυφαίο παίκτη της, Αλέξανδρο Σαμοντούροφ, ο οποίος τραυματίστηκε στον τρίτο αγώνα του τουρνουά. Πάντως, η ελληνική ομάδα απέφυγε τον υποβιβασμό στη Β’ κατηγορία.