Μπάσκετ: Έτρεχε με 106 ο Παναθηναϊκός

Χωρίς ιδιαίτερο άγχος και με τριψήφιο ενεργητικό συντήρησε το αήττητό του στη Basket League o Παναθηναϊκός. Με το αποψινό 106-74 επί του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 7-0.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης κυριάρχησε με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Νέντοβιτς πέτυχε 17, ο Παπαπέτρου 15, ο Μήτογλου 12 και ο Καλαϊτζάκης 11. Ο Σαγκς σκόραρε 18 πόντους και ο Καββαδάς 14 για τους ηττημένους.

Τον Ηρακλή (4-5) κοουτσάρισε για πρώτη φορά ο Αστέριος Καλύβας, ο οποίος πήρε τη θέση του Βαγγέλη Ζιάγκου. Οι Θεσσαλονικείς άντεξαν για ένα ημίχρονο (52-49).

Στο αμφίρροπο παιχνίδι της Πυλαίας, ο ΠΑΟΚ (4-4) νίκησε τον Ιωνικό (3-6) με καλάθια των Λαβ, Τσαλμπούρη στο τελευταίο λεπτό: 86-84. Ξεχώρισαν οι Λαβ 17, Γκρίφιν 14, Κακλαμανάκης 12 και Σμιθ 21, Έλμορ 15.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της Λάρισας (αντί του Λίνου Γαβριήλ): 84-58 τον φιλοξενούμενο Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου, με 17 πόντους του Μπέρι. Αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη για τη Λάρισα σε 8 αγώνες, ενώ η νεοφώτιστη ομάδα του Μεσολογγίου (Μπράουν 17) έφτασε στο 3-5.

Στο σημαντικότερο από τα δύο παιχνίδια του Σαββάτου, ο Προμηθέας (3-2) νίκησε το Περιστέρι (5-4) με σκορ 75-58, με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο, που επέστρεψε με 15 πόντους μετά από αρκετές εβδομάδες απουσίας. Ο Μίλερ πέτυχε 20 πόντους και ο Δ.Αγραβάνης 14, ενώ ο Πέτγουεϊ ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 12 πόντους.

Ο Κολοσσός (3-6) νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Άρη (3-5) για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά: 74-84, με 34 πόντους του εκπληκτικού Κένι Γκόινς, o oποίος πέτυχε ρεκόρ για τη φετινή Α1. Ο Αμερικανός είχε 7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές. Ο Τσάλμερς πέτυχε 19 για τους ηττημένους.