Μπάσκετ: Φιλικό… ξεμούδιασμα για τον Παναθηναϊκό με νίκη επί του Πιτίνο

Την πρώτη του φιλική αναμέτρηση, προπονητικού χαρακτήρα, για τη νέα σεζόν έδωσε το απόγευμα της Τετάρτης ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Πρίφτη.

Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν στο ΟΑΚΑ το πανεπιστήμιο Αϊόνα, στον πάγκο του οποίου κάθεται ο πρώην κόουτς της ομάδας, Ρικ Πιτίνο, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με σκορ 73-66.

Το αξιόμαχο Αϊόνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-20), με τους γηπεδούχους να αντεπιτίθενται παίρνοντας το προβάδισμα στο ημίχρονο (38-37) και διατηρώντας μικρή διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο φιλικό δεν συμμετείχαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Οκάρο Ουάιτ, καθώς ο μεν πρώτος συνεχίζει το ειδικό πρόγραμμα αποκατάστασης, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ ένιωσε ενοχλήσεις στο πέλμα και προτιμήθηκε να μείνει εκτός ρόστερ για προληπτικούς λόγους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 38-37, 59-56, 73-66