Μπάσκετ: “Φωτιά” ο Προμηθέας

Bήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup πραγματοποίησε ο Προμηθέας, ο οποίος νίκησε την ιταλική Μπρέσια με 67-56, καλύπτοντας μάλιστα το -6 του αντίστοιχου αγώνα της Ιταλίας (57-63).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 35-32 στο ημίχρονο και με 57-51 στο τέλος της γ’ περιόδου, ενώ κράτησε τη Μπρέσια χωρίς πόντο στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, με αφετηρία το +5.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 15 και 7 αντίστοιχα. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πέτυχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Επαιξαν και οι Χολ 11, Κατσίβελης 8, Μπαμπ 5, Κασελάκης 4, Τζόουνς 4, Φίλερ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Λίποβι.

Στο τελευταίο παιχνίδι του για τη β’ φάση, ο Προμηθέας (3-2) θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ στη Γερμανία, με στόχο την πρόκριση και την πρωτιά.

Oι προημιτελικοί θα διεξαχθούν μεταξύ 17-25 Μαρτίου με σύστημα “best of three”: τρεις αγώνες μάξιμουμ για κάθε ζευγάρι, με ζητούμενο τις δύο νίκες. Εάν ο Προμηθέας τερματίσει 1ος στον Όμιλό του, θα δώσει το πρώτο και το τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα.