Μπάσκετ: "Φωτιά" ο Προμηθέας

Φωτογραφία αρχείου.

Bήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup πραγματοποίησε ο Προμηθέας, ο οποίος νίκησε την ιταλική Μπρέσια με 67-56, καλύπτοντας μάλιστα το -6 του αντίστοιχου αγώνα της Ιταλίας (57-63).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 35-32 στο ημίχρονο και με 57-51 στο τέλος της γ’ περιόδου, ενώ κράτησε τη Μπρέσια χωρίς πόντο στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, με αφετηρία το +5.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 15 και 7 αντίστοιχα. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πέτυχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Επαιξαν και οι Χολ 11, Κατσίβελης 8, Μπαμπ 5, Κασελάκης 4, Τζόουνς 4, Φίλερ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Λίποβι.

Στο τελευταίο παιχνίδι του για τη β’ φάση, ο Προμηθέας (3-2) θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ στη Γερμανία, με στόχο την πρόκριση και την πρωτιά.

Oι προημιτελικοί θα διεξαχθούν μεταξύ 17-25 Μαρτίου με σύστημα “best of three”: τρεις αγώνες μάξιμουμ για κάθε ζευγάρι, με ζητούμενο τις δύο νίκες. Εάν ο Προμηθέας τερματίσει 1ος στον Όμιλό του, θα δώσει το πρώτο και το τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.