Μπάσκετ: Η ΑΕΚ νίκησε τον Κολοσσό

Την τρίτη νίκη της σε έξι αγώνες πέτυχε η ΑΕΚ στα πλαίσια της ,Basket League: 93-74 τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 51-47 στο ημίχρονο και ξέφυγε στη διάρκεια της γ’ περιόδου, με κορυφαίο τον Τίλμαν, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους. Διακρίθηκαν και οι Κουζμίνσκας 18, Ραντλ 12, ενώ ο Ζώης Καράμπελας μοίρασε 7 ασίστ και πέτυχε 6 πόντους σε 15 λεπτά. Ο ΜακΛεμόρ έπαιξε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο και πέτυχε 5 πόντους.

Από την ομάδα της Ρόδου που έχει προπονητή τον άλλοτε κιτρινόμαυρο Κούρο Σεγούρα, ξεχώρισαν οι Ουτόμι 15, Μπράικοβιτς 11. Ο Κολοσσός είχε 1/16 τρίποντα μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Α1 μετά από 6 αγωνιστικές.