Μπάσκετ: Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων»

Σημαντική νίκη, παρά τις απουσίες της, πήρε η ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» για την Basket League στα Άνω Λιόσια: 72-67. Στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 36-41.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στην γ’ περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 25-10. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε απόσταση βολής με καλάθια του Μάλκολμ Γκρίφιν (68-65), αλλά ο κορυφαίος της «Ένωσης» Ίαν Χάμερ έδωσε τις λύσεις. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από την ΑΕΚ του Στέφανου Δέδα απουσίασαν ο Ανγκόλα, που αντιμετωπίζει πρόβλημα με την καρδιά του αλλά ήταν στο γήπεδο, και ο τραυματίας Παππάς. Ξεχώρισαν και οι Έρικ Γκριφιν (15), Κουζέλογλου (14), Κολόμ (11), Φλιώνης (10).

Οι Τζόουνς (16), Λαβ (12), Μάντζαρης (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του ΠΑΟΚ.

Στους απογευματινούς αγώνες του σαββατιάτικου προγράμματος, Άρης-Απόλλων Π. 70-56 και Ιωνικός-Λάρισα 84-89. Την Κυριακή θα παίξουν Κολοσσός-Ολυμπιακός (17.00) και Λαύριο-Περιστέρι (20.00) και τη Δευτέρα Παναθηναϊκός-Ηρακλής (20.00). Ο Προμηθέας έχει ρεπό.

Οι Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός ισοβαθμούν στην κορυφή με 9 νίκες και 1 ήττα. Ο Προμηθέας ακολουθεί με 8-4, ενώ ο Κολοσσός έχει 7-4 και η ΑΕΚ ανέβηκε στην Πέμπτη θέση με ρεκόρ 6-6. Ακολουθούν το Περιστέρι, ο Άρης και το Λαύριο 5-6. Ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 4-7.