Μπάσκετ: Η ΑΕΚ σκόνταψε στο Λαύριο

Το φορμαρισμένο Λαύριο κατόρθωσε να βάλει τρικλοποδιά στην ΑΕΚ, διακόπτοντας ένα σερί 21 αγώνων και 13 μηνών δίχως «κιτρινόμαυρη» ήττα σε αγώνα πρωταθλήματος.

Η ταλαιπωρημένη από τον κορονοϊό ομάδα του Χρήστου Σερέλη κέρδισε με το πειστικό 78-70 (ημίχρονο 38-35) και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Τάισον Κάρτερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντων, ενώ ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 15 και ο Γκλεν Κόζι 13. Για την ΑΕΚ, ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 20 από τους 30 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε τον αγώνα με 20 και ο Γιόνας Ματσιούλις με 9.

Πλέον, ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός, που νίκησε τον Ηρακλή με 106-74 στο ΟΑΚΑ, είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Basket League. Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα: ΠΑΟΚ-Ιωνικός 86-84, Λάρισα-Μεσολόγγι 84-58, Προμηθέας-Περιστέρι 75-58, Άρης-Κολοσσός 74-84.

H βαθμολογία της Basket League, μετά την 9η αγωνιστική: Παναθηναϊκός 7-0, ΑΕΚ 6-1, Λαύριο 5-3, Περιστέρι 5-4, ΠΑΟΚ 4-4, Ηρακλής 4-5, Προμηθέας 3-2, Άρης 3-5, Κολοσσός 3-6, Μεσολόγγι 3-6, Ιωνικός 3-6, Λάρισα 2-6.

Εκκρεμεί η αποφασισμένη από τον αθλητικό δικαστή επανάληψη του αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, αλλά και τέσσερα ματς που έχουν αναβληθεί λόγω της πανδημίας.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.