Μπάσκετ: Η ΑΕΚ σκόνταψε στο Λαύριο

Το φορμαρισμένο Λαύριο κατόρθωσε να βάλει τρικλοποδιά στην ΑΕΚ, διακόπτοντας ένα σερί 21 αγώνων και 13 μηνών δίχως «κιτρινόμαυρη» ήττα σε αγώνα πρωταθλήματος.

Η ταλαιπωρημένη από τον κορονοϊό ομάδα του Χρήστου Σερέλη κέρδισε με το πειστικό 78-70 (ημίχρονο 38-35) και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο Τάισον Κάρτερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντων, ενώ ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 15 και ο Γκλεν Κόζι 13. Για την ΑΕΚ, ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 20 από τους 30 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε τον αγώνα με 20 και ο Γιόνας Ματσιούλις με 9.

Πλέον, ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός, που νίκησε τον Ηρακλή με 106-74 στο ΟΑΚΑ, είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Basket League. Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα: ΠΑΟΚ-Ιωνικός 86-84, Λάρισα-Μεσολόγγι 84-58, Προμηθέας-Περιστέρι 75-58, Άρης-Κολοσσός 74-84.

H βαθμολογία της Basket League, μετά την 9η αγωνιστική: Παναθηναϊκός 7-0, ΑΕΚ 6-1, Λαύριο 5-3, Περιστέρι 5-4, ΠΑΟΚ 4-4, Ηρακλής 4-5, Προμηθέας 3-2, Άρης 3-5, Κολοσσός 3-6, Μεσολόγγι 3-6, Ιωνικός 3-6, Λάρισα 2-6.

Εκκρεμεί η αποφασισμένη από τον αθλητικό δικαστή επανάληψη του αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, αλλά και τέσσερα ματς που έχουν αναβληθεί λόγω της πανδημίας.