Μπάσκετ: Η Λάρισα απέναντι στον Παναθηναϊκό

Μεγάλες στιγμές ζει το μπάσκετ της Λάρισας, αφού η τοπική ομάδα ξεπέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού με 2-0 νίκες και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, με ζητούμενο τις 3 νίκες. Οι «πράσινοι» απέκλεισαν με το ίδιο σκορ (2-0) τον Άρη χωρίς να δυσκολευτούν, μετά το αποψινό 85-65 στο Αλεξάνδρειο.

Από την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, που τερμάτισε 2η στην κανονική περίοδο, ξεχώρισαν οι Κασελάκης (17), Παπαγιάννης (16), Ουάιτ (14), Μέικον (8), Έβανς (8). Ο νεοφερμένος Σίβα έμεινε χωρίς πόντο σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Οι Νετζήπογλου (12), Κάουαν (9), Σχίζας (9), Λόκετ (9) ήταν οι καλύτεροι από τον Άρη του Γιάννη Καστρίτη. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους από το πρώτο ημίχρονο κιόλας (28-48).

Στη Λάρισα, η φορμαρισμένη ομάδα του Φώτη Τακιανού βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους δυόμισυ λεπτά πριν το τέλος (61-70), αλλά ισοφάρισε σε 72-72 και κέρδισε τον αγώνα στην παράταση, απέναντι στον 3ο της κανονικής περιόδου Κολοσσό: 83-82, ημίχρονο 32-35.

Οι Ζάρας (18), Μάριτς (16), Μούντι (15) ήταν οι κορυφαίοι των Θεσσαλών. Από την ομάδα της Ρόδου, ο Φλόιντ πέτυχε 23 πόντους και οι Τιλί, Ποτ από 13.

Χθες ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 95-82 (Δ. Αγραβάνης 21, Γκραντ 14 – Κολόμ 15, Ράουτινς 15) και απέσπασε το πλεονέκτημα έδρας, οπότε χρειάζεται μία νίκη αύριο στην Πάτρα για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Τετάρτη το Περιστέρι στο ΣΕΦ στον πρώτο αγώνα της σειράς.