Μπάσκετ: Η Λάρισα ζόρισε τον Ολυμπιακό

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός απέναντι στη Λάρισα, στον αγώνα που έκλεισε το σαββατιάτικο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Basket League. Το τελικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ ήταν 93-84.

Ο πλήρης Ολυμπιακός προηγήθηκε στην ανάπαυλα με το ισχνό 46-44, ενώ νωρίτερα έχανε και με διψήφια διαφορά (24-37).

Ένα ξέσπασμα στην γ’ περίοδο με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (69-50) ήταν αρκετό για να τον κάνει κυρίαρχο της αναμέτρησης. Oι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 7 πόντους λίγο πριν το φινάλε (86-79).

Οι Βεζένκοφ 22, Σλούκας 15, Μάρτιν 12, Λαρεντζάκης 9, ΜακΚίσικ 9 ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό.

Η φορμαρισμένη Λάρισα του Φώτη Τακιανού προερχόταν από νικηφόρο σερί 5 αγώνων. Με ρεκόρ 9-10 βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Οι Χάντσον 23, Μάριτς 21, Μούντι 13 ήταν οι κορυφαίοι της απόψε.

Ο Ολυμπιακός έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει το πλεονέκτημα της έδρας στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετά τη νίκη του επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της περασμένης Δευτέρας στο ΟΑΚΑ.

Οι Πειραιώτες θα δώσουν τους δύο πρώτους αγώνες με τη Μονακό για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας την Μ.Τετάρτη και Μ.Παρασκευή στο Φάληρο.