Μπάσκετ: Ήττα του Προμηθέα στην Ιταλία

Ο Προμηθέας επικράτησε της Ούλμ στην Πάτρα.

Σχετικά εύκολη λεία αποδείχτηκε ο Προμηθέας για την έμπειρη και ακριβοπληρωμένη Βίρτους Μπολόνια.

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε στην Ιταλία από την κάτοχο του περυσινού Champions League με 88-75 και δεν κατάφερε να κρατήσει το +9 του πρώτου αγώνα για την περίπτωση της ισοβαθμίας.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς και του Μίλος Τεόντοσιτς προηγήθηκε με 13-0 στο ξεκίνημα και με 44-35 στο ημίχρονο, αλλά οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 51-51. Ωστόσο η αντεπίθεση εξανεμίστηκε εκεί.

Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ο Γιατράς προτίμησε να χρησιμοποιήσει παίκτες από την εφηβική ομάδα.

Ο Φίλερ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Προμηθέα με 20 πόντου, ενώ ο Μπαμπ πέτυχε 17 , ο Κασελάκης 8 και ο Κατσίβελης 7. Ο Γκέινς έβαλε 16 για την Βίρτους.

Το ματς ήταν ντέρμπι κορυφής του 1ου Ομίλου του Eurocup αφού οι δύο αντίπαλοι ισοβαθμούσαν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 6-2.

Στο σημερινό παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον για το Champions League του μπάσκετ, το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας στην τουρκική Γκαζιαντέπ με 87-79 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-3.

Ο Μόουζες ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Χάτσερ πέτυχε 15 και ο Βασιλόπουλος 10 για την αθηναϊκή ομάδα.