Μπάσκετ: Ήττα του Προμηθέα στην Ιταλία

Ποδαρικό με το αριστερό έκανε ο Προμηθέας στη 2η φάση του Eurocup, αφού ηττήθηκε στην Ιταλία από τη Μπρέσια με 63-57 (ημίχρονο 26-18). Η ελληνική ομάδα πέτυχε μόλις 3 πόντους στη β΄ περίοδο, όταν έφτασε να έχει 2/17 τρίποντα.

Ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία του για να κερδίσει, αφού ο Βαγγέλης Μάντζαρης του έδωσε προβάδισμα 49-43 στις αρχές της δ’ περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία, με 12 αναπάντητους πόντους και πρωταγωνιστή τον διεθνή Αμπάς (19 π.).

O Μάντζαρης τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λίποβι πέτυχε 11 πόντους, ο Φίλερ 12 και ο Έλις 9 για τους Πατρινούς. Η Μπρέσια είναι 3η στο ιταλικό πρωτάθλημα και ο Προμηθέας 3ος στο ελληνικό.

Ο ΠΑΟΚ

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε σημαντική νίκη επί της Νεπτούνας στην Κλαϊπέντα της Λιθουανίας στα πλαίσια του Basketball Champions League.

O «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης κέρδισε με 86-80, αν και βρέθηκε να χάνει με διαφορά 9 πόντων στη δ’ περίοδο. Μάλιστα τελείωσε τον αγώνα με σερί 9-0.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 4-6 και ελπίζει να πλασαριστεί στην τελική τετράδα του Ομίλου του, αφού υπολείπονται τέσσερις αγωνιστικές για να τελειώσει η α’ φάση.

Ο Άνταμ Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ο Μπεστ πέτυχε 14 , ο Ουίγκινς 13 και ο Μπράουν 11 για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.