Μπάσκετ: Ηττημένος ο Παναθηναϊκός στο θρίλερ

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττας γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά από την ισχυρότατη Αρμάνι Μιλάνο (75-76). Ο αγώνας έγινε θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά οι Ιταλοί εξασφάλισαν τη νίκη με 1/ 2 βολές του Κάιλ Χάινς 2’’ πριν τη λήξη. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 36-40.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, αλλά το δίδυμο Ντιλέινι, Ροντρίγκεθ άλλαξε τη ροή του αγώνα. H Aρμάνι προηγήθηκε με 51-63 στα τέλη της γ’ περιόδου , αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Ντάριλ Μέικον δρομολόγησαν την παρ’ ολίγον ανατροπή από το 64-71 του 37ου λεπτού. Το κρίσιμο φάουλ στον Χάινς κράτησε την Αρμάνι όρθια.

Η σύνθεση των «πρασίνων»: Μέικον 9, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Καββαδάς 7, Κασελάκης 7, Ουάιτ 11, Νέντοβιτς 19, Έβανς 2, Σαντ-Ρόος 9.

Απουσίασαν και αυτή τη φορά οι τραυματίες Παπαπέτρου, Γιόβιτς.

Οι Ντιλέινι (15), Χάινς (13), Ροντρίγκεθ (9) ξεχώρισαν από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Ο επί σειρά ετών «πράσινος» Ντίνος Μήτογλου, που χειροκροτήθηκε, πέτυχε 2 πόντους, ενώ ο Μπεν Μπέντιλ δεν σκόραρε.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο «υπόγειο» της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-19 μετά την 28η αγωνιστική, ενώ η Αρμάνι παραμένει στην 3η θέση με 18-8. Η Μπαρτσελόνα οδηγεί την κούρσα με 20-5 και η Ρεάλ ακολουθεί με 20-6. Υπενθυμίζεται ότι οι αγώνες των τριών ρωσικών ομάδων (Ζενίτ 14-9, ΤΣΣΚΑ 14-10, Ούνιξ 13-12) αναβάλλονται «μέχρι νεωτέρας». Εκτός απροόπτου, οι Ρώσοι θα αποκλειστούν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο 4ος της βαθμολογίας Ολυμπιακός (15-9) αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τη Μπάγερν (12-12) στο Μόναχο.