Mπάσκετ: Ιστορική νίκη για το Λαύριο

Με καλάθι της τελευταίας στιγμής σφράγισε το Λαύριο την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη νίκησε τη Ντιζόν με 65-63 (ημίχρονο 30-28) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Ο Κένι Γκόινς πέτυχε το καθοριστικό καλάθι 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος από ασίστ του Κάρτερ και μάλιστα προστάτευσε τη νίκη με τάπα στο τελευταίο σουτ των Γάλλων (Κέλι).

Το ματς έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, αφού το μικρό γήπεδο του Λαυρίου δεν πληρεί τις προδιαγραφές της διοργάνωσης. Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε 15 πόντους, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης 13 και οι Βασίλης Μουράτος, Κένι Γκόινς 10.

Σε άλλον αγώνα για την 1η αγωνιστική του BCL, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Βοσνία από την Ιγκοκέα με 68-64, παρ’ όλο που προηγήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (26-32 ημίχρονο, 43-49 στην γ’ περίοδο). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με σερί 10-0 στο φινάλε.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, ενώ οι Βασίλης Τολιόπουλος, Τζόσουα Κάρτερ πρόσθεσαν από 11.

Η φιναλίστ του 2020 και τροπαιούχος του 2018 ΑΕΚ αντιμετωπίζει αύριο τη Σομπάτελι στην Ουγγαρία.