Μπάσκετ: Κάρολ της τελευταίας στιγμής για τη Ρεάλ

Ένα τρίποντο του ψυχρού εκτελεστή Τζέι Σι Κάρολ 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος έκρινε τον συναρπαστικό δεύτερο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος με νικήτρια τη Ρεάλ και θυμάται την Μπαρτσελόνα (81 – 80).

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές στο α ημίχρονο και με 9 πόντους στην δ` περίοδο, αλλά τρία τρίποντα της Ρεάλ στο τελευταίο λεπτό γυρίσαμε το ματς.

Ο Ρούντι κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη βολή του Γιουλ στο 78 – 80 και η μπάλα έφτασε μέσω του Γιουλ στον ήρωα της βραδιάς Κάρολ για το τρίποντο της νίκης μέσα σε πανζουρλισμό από τους Μαδριλένους φιλάθλους.

Στον ελάχιστο χρόνο που υπολειπόταν, ο Ερτέλ πρόλαβε να σουτάρει από το κέντρο και παραλίγο να ευστοχησει. Η Ρεάλ προηγείται με 2-0 και χρειάζεται μόνο μία νίκη στα επόμενα τρία παιχνίδια, από τα οποία τα πρώτα δύο θα γίνουν στη Βαρκελώνη.