Μπάσκετ: «Κατοστάρης» Ολυμπιακός και στην Πάτρα

Σε ρυθμό προπόνησης πέρασε ο αήττητος Ολυμπιακός από την έδρα του Προμηθέα στην Πάτρα στα πλαίσια της Basket League: 72-100, ημίχρονο 37-57.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Κώστα Σλούκα, οι οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε εν όψει του αγώνα της Πέμπτης με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη. Ο Μουσταφά Φαλ έπαιξε μόνο για 10 λεπτά στο β’ ημίχρονο και πέτυχε 6 πόντους.

Ωστόσο, η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις από το πρώτο ημίχρονο κιόλας (20-38 δεκάλεπτο) και εκτοξεύτηκε κοντά στους 40 πόντους στο τέλος της γ’ περιόδου (48-87).

«Είχαμε παίξει τέσσερις αγώνες σε οχτώ μέρες και δεν ήταν εύκολο να βρούμε ενέργεια», ομολόγησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Οι ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ πέτυχαν από 22 πόντους, ο Κάνααν πρόσθεσε 13, ο Μπλακ 11 και ο Παπανικολάου 8. Oi Tανούλης (11), Κόντιτ (10), Κουλμπόκα (10) ξεχώρισαν από την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Nωρίτερα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε διά περιπάτου επί τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 87-63 (Μπέικον 21, Λη 14, Παπαγιάννης 11), ενώ ο Ιωνικός νίκησε τον Απόλλωνα στη Νίκαια με 79-75 (Χόκινς 21). Στα σαββατιάτικα ματς, ο Άρης νίκησε την Καρδίτσα με 85-68 στο σχεδόν γεμάτο Αλεξάνδρειο, ενώ το Περιστέρι πέρασε από το Λαύριο με σκορ 85-79.

Η 7η αγωνιστική ολοκληρώνεται το απόγευμα της Δευτέρας στις 15.45, με τον αγώνα Κολοσσού-ΑΕΚ: Ολυμπιακός 7-0, Παναθηναϊκός 5-1, ΑΕΚ 5-1, Περιστέρι 5-2, Άρης 4-3, ΠΑΟΚ 4-3, Προμηθέας 2-3, Κολοσσός Ρ. 2-4, Ιωνικός 2-5, Απόλλων Π. 2-5, Καρδίτσα 1-5, Λαύριο 0-7. Στην επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί το πρώτο «ντέρμπι αιωνίων» της χρονιάς, τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου στο Φάληρο.