Μπάσκετ: Κέρδισε ο ΠΑΟΚ, έχασαν Άρης και Προμηθέας

Μόνο ο ΠΑΟΚ χαμογέλασε, από τις τρεις ελληνικές ομάδες μπάσκετ που έδωσαν δύσκολα ευρωπαϊκά παιχνίδια το βράδυ της Τρίτης. Ο Άρης και ο Προμηθέας πάλεψαν γενναία σε δύσβατες έδρες, αλλά ηττήθηκαν πάνω στο νήμα.

Ο ΠΑΟΚ (3-1) του Φώτη Τακιανού αγγίζει πλέον την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Basketball Champions League με τη νίκη επί της Μπενφίκα στην Πυλαία και ελπίζει και για την πρωτιά του Ομίλου, ώστε να περάσει απ’ ευθείας στους «16» της διοργάνωσης.

Το αποψινό 76-74 (ημίχρονο 39-37) διαμορφώθηκε με κρίσιμους πόντους του Κένταλ Σμιθ (13 π.) στο τελευταίο λεπτό. Διακρίθηκαν και οι Μπελιάουσκας 20, Τσαϊρέλης 15, Χάρισον 13, Γκίλμορ 9.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τη Ρίτας στο Βίλνιους με 77-75 και έπεσε στο 2-2, αλλά διατηρεί πολλές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στο ημίχρονο, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 51-38, αλλά οι Πατρινοί αντεπιτέθηκαν στη δ’ περίοδο με σερί 0-10 μετά το 65-55.

Ο Κόφι έγραψε το 69-73 με κάρφωμα, αλλά ο Κάουαν σπατάλησε την κρίσιμη επίθεση και η Ρίτας πήρε το ματς με καλάθι του Κόουλ 2’’ πριν το φινάλε.

Από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεχώρισαν οι Κόφι 19, Ετσενίκε 15, Κάουαν 10, Κούρουκς 10, Ρέινολντς 7.

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του Eurocup, o αποδεκατισμένος Άρης (3-6) έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη στο Τρέντο, παρά τη συμπαράσταση δεκάδων οπαδών του: 69-67, ημίχρονο 32-32.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη μετά το 62-47 την έφερε σε απόσταση αναπνοής (65-64) στο 38ο λεπτό με τρίποντο του Ρόνι Χάρελ, ο οποίος ισοφάρισε με 2/3 βολές 4’’ πριν το φινάλε. Όμως οι Ιταλοί πήραν τη νίκη με καλάθι του Έλις στην εκπνοή.

Από τον Άρη, που ταξίδεψε στην Ιταλία χωρίς τον ασθενή Τολιόπουλο και τους τραυματίες Γκάλινατ, Σανόγκο, ο Χάρελ ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους, ενώ διακρίθηκαν και οι Κατσίβελης 9, Μποχωρίδης 8, Ντε Σόουζα 8.