Mπάσκετ: “Κόκκινη” νίλα στο Μιλάνο

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός σε μία έδρα όπου έχουν κατά καιρούς μαρτυρήσει οι περισσότερες ελληνικές ομάδες, γνώρισε συντριβή από την ουραγό της βαθμολογίας της Euroleague Αρμάνι Μιλάνο με 99-83 (ημίχρονο 41-41) και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τις ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ στην κορυφή της κατάταξης.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας κατέρρευσε στη δ’ περίοδο, μετά το 73-72 του 33ου λεπτού, όταν οι Ιταλοί βρήκαν έναν απρόσκλητο ήρωα στο πρόσωπο του άγνωστου Ντάβιντε Πάσκολο (15 π.). Η ήττα μπορεί να βάλει τον Ολυμπιακό σε περιπέτειες στο κυνήγι μίας θέσης στην πρώτη τετράδα, αν και ο μεθαυριανός αγώνας με τη Μπάμπεργκ στο Φάληρο, προσφέρει εφαλτήριο αντεπίθεσης.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ του με 16 πόντους, ενώ οι Παπανικολάου, Μπιρτς πέτυχαν από 11, ο Γκριν 10, ο Μάντζαρης 9 και ο Σπανούλης 8. Ο Ματ Λοτζέσκι έμεινε άποντος με 0/7 σουτ. Αύριο ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στη «Χάλα Πιονίρ» του Βελιγραδίου (20.00) απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Η βαθμολογία μετά τη 19η αγωνιστική: ΤΣΣΚΑ 14-5, Ρεάλ 14-5, Ολυμπιακός 13-6, Φενέρμπαχτσε 12-5, Ερ.Αστέρας 11-8, Παναθηναϊκός 11-8, Βασκόνια 11-8, Νταρουσάφακα 10-9, Εφές 9-10 κλπ.