Μπάσκετ: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στη Ρωσία

Πολύτιμο διπλό πέτυχε στην Αγία Πετρούπολη ο Ολυμπιακός στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 75-66 (ημίχρονο 41-27).

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν εξαιρετική εμφάνιση για 30 λεπτά και προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων αλλά κινδύνευσαν στο τέλος, αφού η Ζενίτ μείωσε στους 3 στο 36ο λεπτό. ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ και ένα κάρφωμα του Σακίλ Μακ Κίσικ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να προστατεύσει το προβάδισμα του. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Πειραιωτών σε επτά αγώνες.

Τα χαμόγελα αισιοδοξίας μετριάστηκαν από τον τραυματισμό του Aάρον Χάρισον, του οποίου η κατάσταση θα επανεκτιμηθεί μετά από εξετάσεις επί ελληνικού εδάφους.

Τους πόντους του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Mάρτιν 16, ΜακΚίσικ 10, Παπανικολάου 8, Ζαν- Σαρλ 7, Σλούκας 3, Έλις 4, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9, Πρίντεζης 4, Τζένκινs 3, Βεζένκοφ 9.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το βράδυ της Παρασκευής την πρωταθλήτρια του 2019 ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη.