Μπάσκετ: Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στη Ρωσία

Πολύτιμο διπλό πέτυχε στην Αγία Πετρούπολη ο Ολυμπιακός στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 75-66 (ημίχρονο 41-27).

Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν εξαιρετική εμφάνιση για 30 λεπτά και προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων αλλά κινδύνευσαν στο τέλος, αφού η Ζενίτ μείωσε στους 3 στο 36ο λεπτό. ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ και ένα κάρφωμα του Σακίλ Μακ Κίσικ βοήθησαν τον Ολυμπιακό να προστατεύσει το προβάδισμα του. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Πειραιωτών σε επτά αγώνες.

Τα χαμόγελα αισιοδοξίας μετριάστηκαν από τον τραυματισμό του Aάρον Χάρισον, του οποίου η κατάσταση θα επανεκτιμηθεί μετά από εξετάσεις επί ελληνικού εδάφους.

Τους πόντους του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Mάρτιν 16, ΜακΚίσικ 10, Παπανικολάου 8, Ζαν- Σαρλ 7, Σλούκας 3, Έλις 4, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9, Πρίντεζης 4, Τζένκινs 3, Βεζένκοφ 9.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το βράδυ της Παρασκευής την πρωταθλήτρια του 2019 ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.