Μπάσκετ: Λαχτάρησε αλλά έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός

Με ισορροπία πάνω στο τεντωμένο σχοινί έφτασε ο Ολυμπιακός στο 1-0 επί του Παναθηναϊκού στη σειρά των τελικών της Basket League, μετά το αποψινό 73-70 μπροστά σε 14.000 θεατές στο γεμάτο ΣΕΦ. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 41-33.

Αυτή ήταν η 14η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού σε «αιώνια» ντέρμπι σε όλες τις διοργανώσεις. Το σερί ξεκίνησε μετά τις 22 Νοεμβρίου 2021.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στην εναρκτήρια περίοδο, όταν ξέφυγαν με 16 πόντους (26-10), με μπροστάρη τον ασταμάτητο Σάσα Βεζένκοφ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 28-19 και 36-31, με βελτιωμένη άμυνα και αφανή ήρωα τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Ο Πάρις Λι έφερε το ματς στον πόντο με τρίποντο (41-40), αλλά οι Τόμας Γουόκαπ, Μουσταφά Φαλ έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης και οι γηπεδούχοι τελείωσαν την γ’ περίοδο στο 61-48 μέσα σε αποθέωση από το κοινό τους. Οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά με απανωτούς αιφνιδιασμούς (62-56), έφτασαν σε απόσταση βολής με καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη και προσπέρασαν με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις 1:58 πριν το φινάλε (65-66).

Ακολούθησε θρίλερ. Ο Γουόκαπ αξιοποίησε δύο βολές, ο Γκριγκόνις αστόχησε, ο Φαλ κάρφωσε από ασίστ του Σλούκα, ο Παπαγιάννης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ο Σλούκας έγραψε το 71-68 με 2/2 από τη γραμμή στα 49’’, ο Γκριγκόνις έκανε λάθος πάσα, ο Σλούκας αστόχησε σε μακρινό σουτ 16’’ πριν το φινάλε. Ο Γκριγκόνις κέρδισε φάουλ στα 6’’ και ευστόχησε στις βολές (71-70), όπως και ο Σλούκας αμέσως μετά (73-70). Στην τελευταία κατοχή του Παναθηναϊκού, ο Λι αστόχησε υπό την ασφυκτική πίεση του Κώστα Παπανικολάου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τους Ουόκαπ 13, Σλούκα 14, Λούντζη 7, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου 3, Πίτερς 1, Βεζένκοφ, Φαλ 11, Μπολομπόι 6.

Για τον Παναθηναϊκό του Χρήστου Σερέλη έπαιξαν οι Λι 14, Μποχωρίδης, Π. Καλαϊτζάκης 8, Πονίτκα 9, Γκριγκόνις 17, Ουίλιαμς 2, Μαντζούκας 3, Αγραβάνης 3, Παπαγιάννης 7, Γκουντάιτις 7.

Υπενθυμίζεται ότι στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι Κάνααν, Ουόλτερς.

Πριν τον αγώνα έγιναν επεισόδια, με ρίψη κροτίδων και άλλων αντικειμένων (για «πέτρες και μολότοφ» κάνει ρόλο ο επίσημος Παναθηναϊκός), από οπαδούς του Ολυμπιακού προς το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του «τριφυλλιού» στο ΣΕΦ.

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (21.15) στο ΟΑΚΑ και ο τρίτος την επόμενη Κυριακή στο (21.15). Ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Στη σειρά των αγώνων για την 3η-4η θέση, το Περιστέρι προηγείται με 1-0 μετά το χθεσινό 71-65 επί του ΠΑΟΚ. Το δεύτερο ματς θα γίνει την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη.