Μπάσκετ: Με 107 έτρεχε ο Ολυμπιακός στη Νίκαια

Με «κατοστάρα» και χωρίς άγχος πέρασε ο Ολυμπιακός από τη Νίκαια και διατήρησε το αήττητό του μετά την 5η αγωνιστική της Basket League: 81-107 τον Ιωνικό. Στην ανάπαυλα, το σκορ ήταν 43-50.

Ο Ιωνικός αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο και έφτασε σε απόσταση βολής στις αρχές της γ’ περιόδου (51-53), αλλά ο Βεζένκοφ, που πέτυχε 24 πόντους με απόλυτη ευστοχία (6/6 δ., 2/2 τρ., 6/6 β.) οδήγησε τον Ολυμπιακό σε ασφαλές μονοπάτι. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά: 61-81.

Εκτός του Βεζένκοφ, διακρίθηκαν από τον Ολυμπιακό και οι Κάνααν 15, Λαρεντζάκης 10, Παπανικολάου 10, Μπολομπόι 9, Ουόκαπ 8, Φαλ 8. Επέστρεψε ο Λούντζης με 6 πόντους, ενώ δεν έπαιξε ο Μπλακ.

Από τον Ιωνικό (1-4), ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης 20, Χόκινς 17, Λέισι 13, Σίμονς 13, Mάντζαρης 10.

Στα σαββατιάτικα ματς, η ΑΕΚ πέρασε θριαμβευτικά από το Λαύριο με σκορ 84-67 (Μακ Γκριφ 17), ο Κολοσσός νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο με 80-76 (Σταρκς 29), ενώ ο Άρης κατέβαλε τον Απόλλωνα στο Αλεξάνδρειο με 70-57 (Τολιόπουλος 23).

Το βράδυ της Κυριακής θα παίξουν Περιστέρι-Καρδίτσα (19.15), ενώ ο αγώνας Προμηθέα-Παναθηναϊκού έχει αναβληθεί. Η ΑΕΚ ακολουθεί τον Ολυμπιακό με 4-1, οι συμπολίτες ΠΑΟΚ και Άρης βρίσκονται στο 3-2, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 3-1.