Μπάσκετ: Νίκες για ΑΕΚ και Λάρισα

Η ΑΕΚ (77-75 τον Απόλλωνα στα Λιόσια) και η Λάρισα (80-66 στο Λαύριο) πέτυχαν σημαντικές νίκες στα πλαίσια της Basket League, στους δύο αγώνες του κυριακάτικου προγράμματος.

Το σκορ στο ημίχρονο στα Λιόσια ήταν 43-41 και η ΑΕΚ ξέφυγε με 72-57, αλλά οι Πατρινοί αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, με το άστοχο σουτ του Τσαλμπούρη 3’’ πριν το φινάλε.

Ο Ισπανός Κίνο Κολόμ ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 12 πόντους και 12 ασίστ, ενώ κομβική υπήρξε η συνεισφορά του Μαυροειδή (7 π.), που αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας και βγήκε από το νοσοκομείο το πρωί της Κυριακής. Οι Χάμερ, Παππάς πέτυχαν από 17 πόντους και ο Κουζέλογλου 13. Ο «Δικέφαλος» έφτασε στην έβδομη θέση με ρεκόρ 7-8.

Οι Τσαλμπούρης (18), Σίμονς (18), Μακλίν (16) διακρίθηκαν από τον Απόλλωνα, που έπεσε στο 5-10.

Στον αγώνα που προηγήθηκε, η Λάρισα του Φώτη Τακιανού νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 80-66, με κορυφαίους τους Χάντσον (19), Τσαϊρέλη (16), Μάριτς (14), Μούντι (14). Από την απογοητευτική ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ο Σάβατζ πέτυχε 16 πόντους και ο Κακλαμανάκης 15. Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 43-39. Η Λάρισα ανέβηκε στο 6-9, ενώ το Λαύριο έπεσε στο 5-10.

Στα χθεσινά παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ κατέβαλε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 84-71 και ο Κολοσσός τον Άρη στη Ρόδο με 77-64. Aύριο Δευτέρα θα παίξουν Ιωνικός-Παναθηναϊκός (20.00).

Ο κυπελλούχος Ολυμπιακός προηγείται στην κατάταξη με 13-1 και ο Παναθηναϊκός ακολουθεί με 12-1. Ο Κολοσσός βρίσκεται πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 10 νίκες και 5 ήττες, έναντι 9-4 του Προμηθέα και 7-7 των Περιστερίου, ΠΑΟΚ.