Μπάσκετ: Νίκες για Λάρισα, Απόλλωνα

Η Λάρισα και ο Απόλλωνας ξεκίνησαν με νίκες το πρόγραμμα του τριημέρου στην Basket League.

Η φορμαρισμένη ομάδα της Λάρισας νίκησε και τον ΠΑΟΚ, με σκορ 74-70, και ανέβηκε στην 5η θέση με ρεκόρ 9-9, μετρώντας πέντε διαδοχικές νίκες. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 38-33, ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο νούμερο στις αρχές της δ’ περιόδου.

Ο Μούντι ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους για την ομάδα του Φώτη Τακιανού, ενώ οι Γκριν, Κρουμπάλι πέτυχαν από 10. Από τον ΠΑΟΚ, που έπεσε στο 7-11, ο Λαβ πέτυχε 17 πόντους, ο Ρίβερς 15 και ο Γιάνκοβιτς 10.

Νωρίτερα, ο Απόλλωνας (7-12) νίκησε το Περιστέρι (8-11) στην Πάτρα με 74-72, με ανατροπή και σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά. Ο Σίμονς πέτυχε 20 πόντους, ο Μήτρου-Λονγκ 14 και ο Τσαλμπούρης 9 για τους νικητές, ενώ οι Κόζι (16), Γκρέι (14) ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Οι πρωτοπόροι με ρεκόρ 17-1 Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν το βράδυ της Δευτέρας στις 8μμ στο ΟΑΚΑ. Αύριο Κυριακή θα παίξουν Κολοσσός-Προμηθέας και ΑΕΚ-Λαύριο.