Μπάσκετ: Νίκες για Λαύριο, Ηρακλή, Λάρισα

Σε τροχιά πρωταθλητισμού παραμένει το Λαύριο, μετά τη νέα σημαντική νίκη που πέτυχε στη Basket League. Το Περιστέρι αντιστάθηκε για τρία δεκάλεπτα, αλλά παραδόθηκε στην δ’ περίοδο: 88-71, ημίχρονο 44-36.

Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, με 17 πόντους, 5/9 τρίποντα και 9 ασίστ. Ο Ντιαλό πέτυχε 14, ο Σάβατζ 13 και οι Ντέιβις, Κόζι από 12 για το Λαύριο. Ο Πέτγουεϊ ήταν πρώτος σκόρερ του Περιστερίου με 16 πόντους, ενώ ο Βασιλόπουλος πρόσθεσε 14.

Η Λάρισα νίκησε τον Κολοσσό με 82-73 και ξέφυγε από το «υπόγειο» της βαθμολογίας. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 42-33. Οι Μπράουν (18), Σμιθ (16), Ουάσινγκτον (14) ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ ο Ζάρας πέτυχε 20 πόντους και ο Καντέρ 15 για τους Ρόδιους.

Ο Ηρακλής προσέφερε σκορ και θέαμα απέναντι στην ουραγό ομάδα του Μεσολογγίου: 100-78, με 26 πόντους του Χάνλαν, 21 του Χάγκινς και 19 του Ίμπανκς. Ο Γκότσερ πέτυχε 26 πόντους και ο Λάνγκφορντ 13 για τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Στα δυο χθεσινά ματς, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ιωνικό με 98-74, ενώ η ΑΕΚ κατέβαλε τον ΠΑΟΚ με 87-85 στη Θεσσαλονίκη. Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, με καλάθι του Λάνγκφορντ. Η αναμέτρηση Προμηθέα-Άρη αναβλήθηκε.

Η βαθμολογία της Basket League: Παναθηναϊκός 13-2, Λαύριο 13-4, ΑΕΚ 12-4, Προμηθέας 9-5, Περιστέρι 9-8, ΠΑΟΚ 8-8, Ηρακλής 7-10, Άρης 6-10, Κολοσσός 6-11, Ιωνικός 6-11, Λάρισα 5-12, Χ.Τρικούπης 4-13.