Μπάσκετ: Νίκες για Παναθηναϊκό και Αρη

Σε υγιεινή εκδρομή μετέτρεψε ο πρωτοπόρος της Basket League Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με τον ουραγό Απόλλωνα στην Πάτρα , ημίχρονο 29-49.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν και πάλι ο κορυφαίος των πρασίνων, που παραμένουν αήττητοι μετά από 16 αγωνιστικές, με 18 πόντους.
Πρωταγωνίστησαν και οι Μήτογλου 14, Ναν 13, Ερνανγκόμεθ 12, Λεσόρ 10.

Δεν έπαιξε ο Κώστας Σλούκας, που αναμένεται να απουσιάσει και από τους ευρωπαϊκούς αγώνες του Παναθηναϊκού την ερχόμενη εβδομάδα. Ο Λευτέρης Μαντζούκας επέστρεψε και έπαιξε 10 λεπτά χωρίς να σκοράρει.

Ο Μπράουν ήταν ο κορυφαίος του Απόλλωνα με 15 πόντους. Ο Μπίμπερ πρόσθεσε 11.

Στον άλλον αγώνα του κυριακάτικου προγράμματος ο Άρης νίκησε τον Κολοσσό στη Θεσσαλονίκη με 98-91 (ημίχρονο 53-48), διακόπτοντας πολυετή αρνητική παράδοση. Η ομάδα της Ρόδου μετρούσε μόνο νίκες επί των κιτρινόμαυρων από τη σεζόν 2016-17.

Οι 6/6 βολές του Μπάνκστον στα τελευταία δευτερόλεπτα σφράγισαν τη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Ο Αμερικανός πετυχε 19 πόντους ενώ πρωτος σκόρερ ήταν ο Μπλούμπεργκς με 20 και 5/6 τρίποντα.

Διακρίθηκαν επίσης οι Χάρελ 15, Τολιόπουλος 12. Ο Γκάουντλοκ έβαλε 21 για τον Κολοσσό .