Μπάσκετ: Νίκες για ΠΑΟΚ και …Αχαιούς

Ο ΠΑΟΚ και οι δύο ομάδες της Πάτρας πέτυχαν σημαντικές νίκες στα απογευματινά ματς του κυριακάτικου προγράμματος της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ του Άρη Λυκογιάννη άλωσε το Λαύριο με σκορ 61-59, με καθοριστικό καλάθι του Ζερμέιν Λαβ 23’’ πριν το φινάλε. Ο Σμιθ (13 π.) αστόχησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων. Στην ανάπαυλα, το σκορ ήταν 32-31 υπέρ της ομάδας του Χρήστου Σερέλη. Οι Ντι Λέο 15, Λαβ 14, Τζόουν 13 ξεχώρισαν από τους Θεσσαλονικείς.
Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι στην Πάτρα με 82-77 (ημίχρονο 37-38). To ματς κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο υπέρ της ομάδας του Ηλία Ζούρου, μετά το 74-74, με καλάθια των Ρέι, Σίμπσον και δύο εύστοχες βολές του Αγραβάνη, που πρωταγωνίστησε με 26 πόντους.

Τέλος, ο Απόλλωνας πέρασε θριαμβευτικά από το σπίτι του ουραγού Ιωνικού, με το ευρύ 96-82 (ημίχρονο 41-47) και πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τσαλμπούρη, που πέτυχε 30 πόντους, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ πρόσθεσε 17. O αγώνας ήταν ο τελευταίος του Νίκου Χουγκάζ (2 π.), ο οποίος έπαιζε δανεικός στον Ιωνικό από τον Παναθηναϊκό και αναμένεται να ενσωματωθεί από αύριο στους «πρασίνους».

Μάλιστα πριν τον αγώνα έγιναν σοβαρά επεισόδια έξω από το γήπεδο, ανάμεσα σε οπαδούς του Ιωνικού και της …Προοδευτικής.

Χθες, ο Ολυμπιακός κατέβαλε την ΑΕΚ εκτός έδρας με 80-74 αν και έχανε με 16 πόντους στη γ’ περίοδο, με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (23 πόντοι, 11 ασίστ). Ο Κολοσσός νίκησε τη Λάρισα με 93-75 στη Ρόδο.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί το βράδυ της Κυριακής, με τον αγώνα Παναθηναϊκού-Άρη στο ΟΑΚΑ (19.45). Ο Ηρακλής έχει ρεπό.

Στη βαθμολογία προηγούνται οι Ολυμπιακός 11-1, Παναθηναϊκός 9-1, Προμηθέας 9-4, Κολοσσός 9-5, Περιστέρι 6-7, ΑΕΚ 6-7, Άρης 5-6, ΠΑΟΚ 5-7, Λαύριο 5-8, Απόλλων 5-8, Λάρισα 4-8, Ηρακλής 3-8, Ιωνικός 3-9.