Μπάσκετ: Νίκες για ΠΑΟΚ, Κολοσσό

Περιπετειώδες ήταν το μίνι ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, που ολοκληρώθηκε με νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, στα πλαίσια της Basket League: 73-84.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση 45 λεπτών, αφού διαπιστώθηκε παρουσία υπεράριθμων θεατών και παραβίαση του υγειονομικού πρωτοκόλλου. Ωστόσο η εντολή των διαιτητών για μερική εκκένωση αγνοήθηκε, οπότε ο αγώνας ξανάρχισε με κοινή συναίνεση των δύο ομάδων.

Στο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 32-39, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους στο 35ο λεπτό με τρία σερί τρίποντα του Τολιόπουλου (14 π.).

Από τον ΠΑΟΚ πρωταγωνίστησαν και οι Τζόουνς (20), Λαβ (16), Γιάνκοβιτς (10). Οι Γκάρετ (15), Σκορδίλης (14), Χένρι (13), Παπαδάκης (10) ήταν οι καλύτεροι του Ηρακλή.

Ο ΠΑΟΚ του Άρη Λυκογιάννη βρίσκεται πλέον στο 7-7, ενώ ο Ηρακλής παραμένει ουραγός με 3 νίκες σε 14 αγώνες.

Στον άλλον αγώνα του σαββατιάτικου προγράμματος, ο Κολοσσός νίκησε τον Άρη στη Ρόδο με 77-64 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο ημίχρονο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη προηγήθηκε με 34-32. Διακρίθηκαν οι Μίλερ (17), Μομίροφ (14), Ποτ (10), Ουίλιαμς (10). Οι Κάουαν (24), Χάνλαν (20) ξεχώρισαν από τον Άρη, που έχει ρεκόρ 6-9.

Ο Κολοσσός βρίσκεται πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 10 νίκες και 5 ήττες, έναντι 9-4 του Προμηθέα. Ο κυπελλούχος Ολυμπιακός προηγείται στην κατάταξη με 13-1 και ο Παναθηναϊκός ακολουθεί με 12-1.

Aύριο Κυριακή θα αναμετρηθούν Λαύριο-Λάρισα (17.00) και ΑΕΚ-Απόλλων (20.00), ενώ τη Δευτέρα θα παίξουν Ιωνικός-Παναθηναϊκός (20.00).