Μπάσκετ: Νίκες για ΠΑΟΚ, Περιστέρι

βΟ ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα τον Ιωνικό στην Πυλαία με 82-78, στον αγώνα που έκλεισε το σαββατιάτικο μενού της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Στην ανάπαυλα, το σκορ ήταν 39-32. Οι Χαντς (25), Σαλούστρος (12), Μαργαρίτης (11) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 30 πόντους για τους Νικαιώτες, που έφτασαν σε απόσταση βολής στο τελευταίο λεπτό (79-76), αλλά δεν είχαν ευκαιρία ισοφάρισης.

Nωρίτερα, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 77-71, με 24 πόντους του Ντένμον, 17 του Μπίλαν και 16 του Τζούιστον. Ο Ντέιβις πέτυχε 20 και ο Τέιλορ 16 για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-39.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του σημερινού προγράμματος, ο Άρης θριάμβευσε στα Λιόσια επί της μέχρι σήμερα αήττητης ΑΕΚ με 76-63 (Γκούντγουιν 18, Χόρτσλερ 16 – Μίτσελ 13). Την Κυριακή θα παίξουν Παναθηναϊκός-Κολοσσός (15.45) και Ολυμπιακός-Λαύριο (19.15).