Super Cup Μπάσκετ: Νίκη παρηγοριάς του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ

O Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ στο ντέρμπι των απογοητευμένων με 79-73 και κατέκτησε την 3η θέση στο Σούπερ Καπ του μπάσκετ. Το ημίχρονο τελείωσε με 44-43 υπέρ του «Δικεφάλου», αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους στην δ’ περίοδο και κέρδισαν τον μικρό τελικό.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς (21 π.) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15 π.) ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, ο οποίος προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο 36ο λεπτό, αλλά χρειάστηκε ένα τρίποντο του αρχηγού του στο τέλος για να αποφύγει τα καρδιοχτύπια. Ο Μάρκους Φόστερ πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Πιερ Τζάκσον έμεινε εκτός δωδεκάδας.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 20 πόντους, ενώ οι Μορέιρα, Ματσιούλις έβαλαν από 12 και ο Ματ Λοτζέσκι 11.

Τον τίτλο του Σούπερ Καπ θα διεκδικήσουν το βράδυ της Πέμπτης (21.00) ο Προμηθέας Πάτρας και το Περιστέρι, το οποίο έχει ρόλο οικοδεσπότη. Οι αγώνες διεξάγονται κεκλεισμένων των θυρών.