Euroleague: Νίκη – «θαύμα» του Παναθηναϊκού επί της Φενέρμπαχτσε

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Φενέρμπαχτσε , στη 2η αγωνιστική της Εuroleague: 91-87, ημίχρονο 45-46. Τον αγώνα παρακολούθησαν στο ΟΑΚΑ 5800 φίλαθλοι.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 82-87 περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά γύρισαν το ματς χάρη στα λάθη των Τούρκων, οι οποίοι παραχώρησαν δύο απανωτά αντιαθλητικά φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα! Οι Μέικον (2/2), Νέντοβιτς (4/4) και Παπαπέτρου (3/3) ευστόχησαν στις βολές που ανέτρεψαν την κατάσταση.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με 20 πόντους. Επαιξαν και οι Πέρι 9, Μέικον 13, Παπαγιάννης 2, Μαντζούκας, Παπαπέτρου 14, Κασελάκης, Ουάιτ 12, Φλόιντ 8, Εβανς 7, Σαντ-Ρόος 6.

Οι Βέσελι (18), Ντε Κολό (16), Μπούκερ (14), Χένρι (12), Πιερ (10) ξεχώρισαν από την τουρκική ομάδα. O προπονητής της Φενέρ, Σάσα Τζόρτζεβιτς, εργάστηκε στον Παναθηναϊκό την περίοδο 2015-16.

Ο Παναθηναϊκός, που αναμένεται να ενισχυθεί με ένα περιφερειακό παίκτη, προερχόταν από απανωτές βαριές ήττες, στις πρεμιέρες της Euroleague (75-63 από τη Μονακό) και του ελληνικού πρωταθλήματος (71-61 από τον Άρη). Την επόμενη εβδομάδα θα δώσει δύο δύσκολους αγώνες στην Ισπανία, με τη Βασκόνια και τη Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με εντός έδρας νίκη επί της Βασκόνια, αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης, το βράδυ της Παρασκευής στο Φάληρο (9 μ.μ.).