Μπάσκετ: Νίκη της ΑΕΚ μετά το… ξύλο

Πολύτιμη νίκη, που την κρατάει ζωντανή για τη συνέχεια του Basketball Champions League, πέτυχε η ΑΕΚ στα Λιόσια επί της Ρέτζιο Εμίλια: 68-59.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 2-3, αλλά η «Ένωση» υπερτερεί στο κυνήγι της 3ης θέσης του Ομίλου, αφού είχε νικήσει τη Ρέτζιο και στην Ιταλία. H πρόκριση θα κριθεί στο τελευταίο ματς, με την τουρκική Καρσίγιακα στην Αθήνα.

H AEK έχανε με διψήφιες διαφορές (ημίχρονο 29-39), αλλά αντεπιτέθηκε με πρωταγωνιστή τον Κένι Ουίλιαμς (15 π.) και προσπέρασε 51-50 στις αρχές της δ΄ περιόδου. Η συνέχεια ήταν πιο εύκολη.

Από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Στρέλνιεκς, Ξανθόπουλο, Μαυροειδή, ξεχώρισαν και οι Μίτσελ 16, Μάντσεν 10, Μάιλς 8.

Ο αγώνας αμαυρώθηκε από σοβαρά επεισόδια που έγιναν πριν το τζάμπολ, όταν φανατικοί οπαδοί της ΑΕΚ επιτέθηκαν στην κερκίδα των 50 Ιταλών που είχαν ταξιδέψει στην Αθήνα. Η έναρξη καθυστέρησε επί 20 λεπτά.

Σοβαρά επεισόδια στο ΑΕΚ – Ρέτζιο στα Λιόσια (Video)