Μπάσκετ: Νίκησε και τη Μπάρτσα ο Ολυμπιακός

Ούτε οι απουσίες βασικότατων παικτών στάθηκαν αρκετές για να σταματήσουν τον εκπληκτικό Ολυμπιακό στην Euroleague: 73-66 επί της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα στο Φάληρο. «Φέρτε μας το ευρωπαϊκό», ήταν η ιαχή από τους 10.000 οπαδούς που σχεδόν γέμισαν το ΣΕΦ.

Μετά τη σημερινή νίκη, ο Ολυμπιακός θα τερματίσει στην 3η θέση, ή και στη 2η εάν η Ρεάλ ηττηθεί από τη Μπάγερν στη Μαδρίτη. Αποφεύγει πάντως την 4η, που πιθανότατα θα τον έφερνε αντιμέτωπο με την πρωταθλήτρια Εφές στα προημιτελικά.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν το ματς με 2-10 και προηγήθηκαν με 33-40 στο ημίχρονο, με τρίποντο του Νικ Καλάθη από τη σέντρα. Ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε με όπλο την εξαιρετική άμυνα μετά το 38-47 και κατόρθωσε να προσπεράσει, χωρίς να πτοηθεί από την πληθώρα των χαμένων βολών: 48-47 στα τέλη της γ’ περιόδου.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, μετά το 62-62 του 38ου λεπτού, ένα τρίποντο του Ουόκαπ και ένα καλάθι του Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +6, πριν μειώσει με τρίποντο ο Σανλί στα 32’’ πριν τη λήξη. Ο κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» Σακίλ ΜακΚίσικ σφράγισε τη νίκη με δύο βολές και μία τάπα στον Καλάθη.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ντόρσεϊ 9, Ζαν-Σαρλ 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 13, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Ουόκαπ 6, ΜακΚίσικ 20. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τους απροπόνητους λόγω ασθένειας Κώστα Σλούκα και Μουσταφά Φαλ.

Από τη Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους απουσίασαν οι Ντέιβις, Χίγκινς, Γιοκουμπάιτις. Ξεχώρισαν οι Σανλί 13, Μίροτιτς 11, Σμιτς 6 ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους και 5 ασίστ.

Οι Πειραιώτες είχαν εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας από την προηγούμενη εβδομάδα και θα ξεκινήσουν τα best-of-5 προημιτελικά γηπεδούχοι, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στις 19 Απριλίου. Ο αντίπαλός τους θα γίνει γνωστός την επόμενη εβδομάδα.

Η κατάταξη μετά την προτελευταία αγωνιστική, ενώ εκκρεμούν και αρκετοί αγώνες εξ αναβολής: Μπαρτσελόνα 21-6, Ολυμπιακός 19-9, Ρεάλ 18-9, Αρμάνι 18-9, Εφές 15-11, Μακάμπι 15-11, Moνακό 14-13, Μπάγερν 13-12.

Η κανονική περίοδος ολοκληρώνεται στους 28 αγώνες και ο Ολυμπιακός δεν έχει να δώσει άλλο ματς. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στη 13η θέση μετά τη χθεσινή νίκη του επί της Ρεάλ στο ΟΑΚΑ (87-86), με ρεκόρ 8-18.

Το φάιναλ-φορ θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι στις 19-21 Μαΐου.