Μπάσκετ: Νίλες για ΑΕΚ, Λαύριο

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Κολοσσό Ρόδου γνώρισε η ΑΕΚ, στο γήπεδό της στα Άνω Λιόσια: 82-85, ημίχρονο 38-39.

Οι Ποτ (16), Μομίροφ (14), Ουίλιαμς (14), Τιλί (12) ξεχώρισαν από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του, με 15/29 τρίποντα στο ενεργητικό της. Για την ΑΕΚ του Στέφανου Δέδα, που έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με το άστοχο σουτ του Φιλιππάκου στο φινάλε, ο Ανγκόλα πέτυχε 28 πόντους, ο Παππάς 13 και ο Κολόμ 11.

Έκπληξη σημειώθηκε και στο άλλο ματς του απογευματινού προγράμματος του Σαββάτου, όπου ο Ιωνικός κέρδισε εκτός έδρας το Λαύριο με 61-59, αν και έχανε με 37-30 στο ημίχρονο. Ο Τζέρμαν (16 π.) πέτυχε το καλάθι που έκρινε τον αγώνα 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Διακρίθηκαν και οι Μουσταφά (13), Αθηναίου (10), Χουγκάζ (9), από την ομάδα της Νίκαιας. Ο Βασίλης Μουράτος (11 π.) ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» για το απογοητευτικό Λαύριο, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Ο Κολοσσός βρίσκεται μαζί με το Λαύριο στην 3η θέση με ρεκόρ 4-2. Ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική αήττητη ομάδα με 4-0, ο Προμηθέας έχει 4-1, ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο 3-1. Η ΑΕΚ έμεινε στο 3-3, ενώ ο Ιωνικός έχει ρεκόρ 2-4. Η 6η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί με τους αγώνες: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός, Περιστέρι-Ολυμπιακός. Ο Άρης έχει ρεπό.