Μπάσκετ: Ο Άρης κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό!

Ηττημένος έφυγε από το Αλεξάνδρειο για δεύτερη συνεχόμενη πρεμιέρα ο Παναθηναϊκός: 69-65 από τον θαρραλέο Άρη του Γιάννη Καστρίτη, μέσα σε αποθέωση από 5.000 φιλάθλους στη Θεσσαλονίκη. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 31-20.

Ο Παναθηναϊκός είχε 0/11 τρίποντα και 12 λάθη στις δύο πρώτες περιόδους του αγώνα, όταν έπιασε οικτρή απόδοση και πέτυχε μόλις 15+5 πόντους. Πέντε εύστοχα μακρινά σουτ των Μποχωρίδη, Γκριγκόνις, Λι (δις) και Άντριους μετά το 35-20 τον βοήθησαν να ορθοποδήσει και να προσπεράσει (42-43).

Ο Άρης έμεινε ψύχραιμος και προηγήθηκε με 63-58 με ενορχστρωτή τον Τολιόπουλο, αλλά ισοφαρίστηκε ξανά με τρίποντο του Γκριγκόνις (63-63). Ο Χάγκινς πέτυχε το σημαντικότερο καλάθι στα 28’’ και ακολούθησαν βήματα του Μποχωρίδη και μία βολή του Νότε με την οποία σφραγίστηκε η νίκη των «κιτρίνων».

Οι Γκούντγουιν (19), Νότε (13), Χάγκινς (11), Τολιόπουλος (8), Χόρτσλερ (8) ξεχώρισαν από τον Άρη. Οι Ουίλιαμς (13), Λι (10) διασώθηκαν από το ναυάγιο του Παναθηναϊκού, ενώ οι Παπαγιάννης, Γκριγκόνις πρόσθεσαν από 10 πόντους, ο Πονίτκα 8 και ο Άντριους 7.

Το κυριακάτικο πρόγραμμα κλείνει με τον αγώνα ΑΕΚ-Καρδίτσας (19.15), ενώ ο νταμπλούχος Ολυμπιακός θα δοκιμαστεί στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα το βράδυ της Δευτέρας (19.15).

Στους σαββατιάτικους αγώνες, το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 85-77 (Ντένμον 23 – Χαντς 24), ο Προμηθέας πέρασε από το Λαύριο με 90-80 (Κάουαν 20, Κουλμπόκα 20), ενώ ο Ιωνικός χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον φιλοξενούμενο Κολοσσό με 89-84 (78-78, Μαυροκεφαλίδης 19 – Γιαννόπουλος 19).