Μπάσκετ: Ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ

Στον Άρη κατέληξε το ροζ φύλλο από το «κίτρινο» ντέρμπι της Basket League: 74-64 την ΑΕΚ, μέσα σε αποθέωση από 5.000 οπαδούς του στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 39-35.

Ο Άρης προηγήθηκε με 58-51 στο φινάλε της γ’ περιόδου και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο 36ο λεπτό, με σερί 8-0 μετά το 62-58 και τρίποντο του Νότε. Ο Γκούντγουιν ήταν ο πρωταγωνιστής, με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διακρίθηκαν και οι Νετζήπογλου (14), Νότε (14), Χάγκινς (12), Μήτρου-Λονγκ 9. Οι Μίτσελ (15), Μάιλς (14), Ουίλιαμς (9), Φλιώνης (6) ήταν οι κορυφαίοι από την ΑΕΚ του Ηλία Καντζούρη.

To Περιστέρι νίκησε δύσκολα τον φιλοξενούμενο Απόλλωνα με 75-69 (ημίχρονο 41-38). Ο νεοφερμένος Ίαν Χάμερ πέτυχε 6 πόντους, ενώ τον χορό έσυραν για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη οι Μπίλαν 16, Φρανσίσκο 14, Κασελάκης 11, Mωραΐτης 10. Ο Ντέιβις πέτυχε 20 πόντους και ο Γκρίφιν 16 για τους Αχαιούς.

Ο Προμηθέας χρειάστηκε υπερπροσπάθεια στο δεύτερο μέρος για να υποτάξει τη νεοφώτιστη Καρδίτσα στην Πάτρα (76-66). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 27-35, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ξεχώρισαν οι Κουλμπόκα 18, Σίμπσον 14, Χογκ 13 και Γκάλινατ 17, Γ. Αγραβάνης 12, Έβανς 9.

Το απόγευμα της Κυριακής θα αναμετρηθούν Λαύριο-Ολυμπιακός (15.45) και Ιωνικός-ΠΑΟΚ (19.15). Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα στη Ρόδο, με τον αγώνα Κολοσσού-Παναθηναϊκού (19.15).

Στη βαθμολογία προηγούνται: Ολυμπιακός 14-0, Παναθηναϊκός 12-2, Περιστέρι 9-6, ΑΕΚ 9-6, Προμηθέας 9-6, Κολοσσός 8-6, ΠΑΟΚ 8-6, Άρης 8-7.