Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι του βορρά

Ένα κρίσιμο τρίποντο του Τζος Κάρτερ και τρεις εύστοχες βολές των Μπιτς, Λαβ στο τελευταίο λεπτό έκριναν το συναρπαστικό ντέρμπι γοήτρου της Θεσσαλονίκης μεταξύ Άρη-ΠΑΟΚ: 71-77 στο Αλεξάνδρειο. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προηγηθεί 71-70 με καλάθι του ΝτεΚόζι.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-37, ενώ νωρίτερα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 12 πόντων. Ο Άρης έφτασε στο +10 στο τέλος της γ’ περιόδου (61-51), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 2-15 και προσπέρασαν ξανά.

Ο ΠΑΟΚ μετράει πλέον 9 νίκες και 8 ήττες και ισοβαθμεί με το Περιστέρι στην 5η θέση της κατάταξης. Ο Άρης βρισκεται στη 9η θέση με ρεκόρ 6-11 μαζί με τον Ιωνικό.

Οι Τέρνερ (17), Κάρτερ (13), Κακαμανάκης (10), Γκρίφιν (8) ήταν οι κορυφαίοι του «Δικεφάλου». Ο ΠΑΟΚ έπαιξε χωρίς τον Νώντα Παπαντωνίου, που υπέστη κάταγμα στη μύτη στη διάρκεια της προθέρμανσης.

Ο Φλιώνης πέτυχε 13 πόντους για τον Άρη, ενώ οι Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς, Λιτλ πρόσθεσαν από 11.

Στους δύο αγώνες που προηγήθηκαν, η ΑΕΚ έριξε νοκ-άουτ τον Ηρακλή με 100-97 στο ΟΑΚΑ με τρίποντο του Ντάριλ Μέικον στην εκπνοή της παράτασης (κανονικός αγώνας 85-85), ενώ το Λαύριο νίκησε εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 79-75.

Στη βαθμολογία προηγούνται οι Παναθηναϊκός (13-2), Λαύριο (14-4), ΑΕΚ (13-4), Προμηθέας (9-5).