Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ νικητής στη Βόννη

«Τρία στα τρία» για τις ελληνικές ομάδες στην 7η αγωνιστική του Basketball Champions League, αφού ο ανεβασμένος ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από τη Βόννη, με 85-83. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πέτυχε το νικητήριο καλάθι 17 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης και οι γηπεδούχοι αστόχησαν δύο φορές στο φινάλε.

Στο ημίχρονο, η Τέλεκομ προηγήθηκε με 50-45, αλλά ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς με σκορ 19-28 στην γ’ περίοδο. Το σκορ έγινε 73-78 στο 34’.

Ο Άνταμ Σμιθ πέτυχε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Μαργαρίτης πρόσθεσε 17, ο Μπεστ 16, ο Λιούις 12 και ο Τσόχλας 6.

Το ματς παρακολούθησαν και αρκετοί Έλληνες.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πλέον στο 2-5 και μοιράζεται την προτελευταία θέση του Ομίλου με την τουρκική Μπεσίκτας.

Στα άλλα «ελληνικά» παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής, η ΑΕΚ νίκησε στην Πολωνία την Άνβιλ με 79-77 και το Περιστέρι στην Αθήνα τη Νίμπουρκ με 75-65.