Μπάσκετ: Ο Προμηθέας στον τελικό με περίπατο

Ο αμφιτρύων του Σούπερ Καπ Προμηθέας θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό της Κυριακής. Η ομάδας της Πάτρας συνέτριψε την ΑΕΚ με 88-71. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 42-39, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους.

Ο νεαρός διεθνής Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ απέναντι στην ομάδα όπου αγωνιζόταν μέχρι πέρυσι, ενώ ο Ρέι πρόσθεσε 19, ο Χαντ 15 και ο Μάιλς 12. Ο Προμηθέας έχει πλέον προπονητή τον Ισπανό Λουίς Κασιμίρο.

Από την απογοητευτική ΑΕΚ του Στέφανου Δέδα διασώθηκαν οι Χάρις (16), Ανγκόλα (13), Γέλοβατς (12).

Στον πρώτο ημιτελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα το Λαύριο με 74-61, με πρώτους σκόρερς τους Ουάιτ (23), Πέρι (12).

Τους σαββατιάτικους αγώνες παρακολούθησαν μαζί οι πρόεδροι της ΕΟΚ Βαγγέλης Λιόλιος και του ΕΣΑΚΕ Βαγγέλης Γαλατσόπουλος, ενώ παρών στο κλειστό «Δ.Τόφαλος» ήταν και ο Παναγιώτης Γιαννάκης.