Μπάσκετ: Όρθια η ΑΕΚ στην Πάτρα

Η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Basket League: 85-89, ημίχρονο 40-37.

Η ΑΕΚ είχε στη σύνθεσή της τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από 12 μήνες αποχής. Ο 38χρονος Αμερικανός αγωνίστηκε 12 λεπτά και πέτυχε 6 πόντους, με κρίσιμα καλάθια στο τέλος. Ξεχώρισαν από την ομάδα του Κούρο Σεγούρα οι Κολόμ 26, Κουζέλογλου 16, Φλιώνης 17.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Φράνκαμπ 24, Άντριτς 14, Γκραντ 12, Δ.Αγραβάνης 12. Στο πρώτο ημίχρονο αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής των γηπεδούχων, Ηλίας Ζούρος. Την ευθύνη της ομάδας ανέλαβε ο βοηθός Κώστας Παπαδόπουλος.

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 20-1, μετά τη χθεσινή νίκη του επί της Λάρισας, ενώ ο Παναθηναϊκός, που άλωσε σήμερα το Λαύριο (82-91) παραμένει στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 18-2. Ακολουθούν οι Κολοσσός 13-8, Προμηθέας 11-8, ΑΕΚ 11-10, Λάρισα 9-10, ΠΑΟΚ 8-11, Άρης 9-12.