Μπάσκετ: Όρθιος ο Άρης στο θρίλερ

Ο Άρης χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον Ηρακλή στο μικρό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο Αλεξάνδρειο: 83-78, κανονικός αγώνας 73-73, ημίχρονο 32-37.
Ο Άρης έχανε με διψήφιες διαφορές στο α’ ημίχρονο, αλλά ισοφάρισε με 37-37 και προηγήθηκε με 65-58 στις αρχές της γ΄ περιόδου. Ο Ηρακλής έφερε το ματς στα ίσα με τρίποντο του Παπαδάκη και προσπέρασε με σερί 2-15 και πρωταγωνιστή τον Γούλριτζ (67-73).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ισοφάρισε 36’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας με έμμεσο τρίποντο του Κέλι, ξεκίνησε την παράταση με σερί 9-0 και έφτασε στη νίκη χωρίς άλλο άγχος.

Από τον Άρη, που είχε το νεοαποκτηθέντα Γιάκα Κλόμπουτσαρ (15 π.), αλλά όχι το τραυματία Χάνλαν, ο Κέλι πέτυχε 29 πόντους, ο Κάουαν 12 και ο Τζούστον 11. Ο Ντάγκλας ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή του Κώστα Μέξα με 19 πόντους, ενώ οι Παπαδάκης, Αγραβάνης έβαλαν από 11.

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι της Κυριακής, το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τη Λάρισα με 78-63 (ημίχρονο 38-30), με κορυφαίους τους ΜακΚρι (17), Πέτγουεϊ (11), Μίλερ (10). Ο Χάντσον πέτυχε 20 πόντους, ο Σαχπατζίδης 11 και ο Καράμπελας 8 για τους Θεσσαλούς, που έπεσαν στο 1-5. Το Περιστέρι έχει ρεκόρ 3-3, ο Άρης 3-4, ο Ηρακλής και η Λάρισα 1-5.

Χθες, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την αδύναμη ΑΕΚ με 100-75 και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-1. Ο Κολοσσός, που νίκησε τη Ρόδο στο Λαύριο με 82-59 και ο Προμηθέας, που άλωσε τη Νίκαια με 88-65, ακολουθούν στη βαθμολογία με 5-2.

Ο αήττητος στους 5 αγώνες του Ολυμπιακός υποδέχεται αργότερα τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ (20.00), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας έχει ρεπό.