Μπάσκετ: Όρθιος ο Ολυμπιακός στο θρίλερ

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Euroleague, με θύμα αυτή τη φορά την Ούνιξ Καζάν στη Ρωσία: 84-87 στην παράταση, κανονικός αγώνας 77-77 . Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 40-42.

Με την αποψινή νίκη, ο Ολυμπιακός έμεινε στην 3η θέση με ρεκόρ 9-4, πίσω από τις πρωτοπόρους Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Η Ούνιξ, που μετρούσε τέσσερις συνεχόμενες νίκες, έπεσε στο 7-6.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν άσχημα (15-8), αλλά αντεπιτέθηκαν με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα και έφτασαν στο 33-40 λίγο πριν την ανάπαυλα. Οι Ρώσοι προσπέρασαν ξανά με απανωτά τρίποντα του Αϊζέια Κάνααν (57-53 στο 25’) και τελείωσαν τη γ’ περίοδο με προβάδισμα 62-59.

Η επιστροφή του ορεξάτου Σλούκα έφερε τον Ολυμπιακό στο 64-67 και o Τάιλερ Ντόρσεϊ έγραψε το 72-75, πριν η Ούνιξ ισοφαρίσει με νέο τρίποντο του Κάνααν 1:07 πριν το τέλος. Ο Τζεκίρι αντεπέδωσε στα 12’’ το καλάθι του Φαλ, ο Ντόρσεϊ αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι κορυφαίοι παίκτες του Ολυμπιακού Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Σάσα Βεζένκοφ πέτυχαν τα κρισιμότερα καλάθια, ενώ ο Μάριο Χεζόνια αστόχησε στην εκπνοή.

Ο Λαρεντζάκης είχε 10 πόντους, 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Βεζένκοφ τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Σλούκας έγραψε 12 πόντους και 8 ασίστ. Έπαιξαν και οι Φαλ 10, Ουόκαπ 6, Έισι, Ντόρσεϊ 8, Μάρτιν 5, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ 4, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 6.

Ο Χεζόνια είχε 11 πόντους με 3/14 σουτ για την Ούνιξ. Ο Λορέντζο Μπράουν πέτυχε 21 και ο Κάνααν 20.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε χθες στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με το βαρύ 77-97. Οι “πράσινοι” έχoυν ρεκόρ 3-10 και μοιράζονται το …υπόγειο της βαθμολογίας με τη Ζαλγκίρις.

Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Βελιγράδι (Πέμπτη), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Άλμπα (Παρασκευή).