Μπάσκετ: Πατατράκ και γιούχα για τον Παναθηναϊκό

Ο Νικ Καλάθης απογοητευμένος.

Οδυνηρή ήττα που συνοδεύτηκε από έντονο γιουχάισμα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ. Ο αγώνας κρίθηκε υπέρ των Γερμανών στη δεύτερη παράταση με 106-105 (κανονική διάρκεια 88-88), αφού ο Ταϊρίς Ράις αστόχησε στο τελευταίο σουτ, μετά το «έμμεσο τρίποντο» του Σίκμα 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Οι «πράσινοι» αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους, αφού είχε προηγηθεί η ήττα από τον Προμηθέα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δεν είναι απίθανο να υπάρξουν εξελίξεις, αφού ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος εγκάλεσε δημόσια παίκτες και προπονητές πριν ακόμη γίνει το τζάμπολ του αποψινού ευρωπαϊκού αγώνα. Η καρέκλα του Αργύρη Πεδουλάκη τρίζει.

Oι 39 πόντοι του Ιωάννη Παπαπέτρου σε 49 λεπτά συμμετοχής έμειναν στα αζήτητα. Ο απογοητευτικός ΠαναθηναΪκός βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές στο β’ ημίχρονο του αγώνα (49-60), αλλά αντεπιτέθηκε χάρη στον οίστρο του ασυγκράτητου Παπαπέτρου, ο οποίος συνέτριψε το προηγούμενο ατομικό ρεκόρ του (18 π.).

Ο Χέρμανσον έδωσε προβάδισμα στους Γερμανούς στο τελευταίο λεπτό (87-88), αλλά ο Καλάθης ισοφάρισε με 1/ 2 βολές και ο Ισλανδός άσος της Άλμπα αστόχησε στο σουτ της παρ’ ολίγον νίκης.

Στην πρώτη παράταση, ο Νίκος Παππάς έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Χέρμανσον ισοφάρισε (98-98) και ο ΝτεΣόν Τόμας έχασε την ευκαιρία της νίκης με την εκπνοή.

Ο Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 10 ασίστ και 9 λάθη. Ο Ουάιλι πέτυχε 22 πόντους για τον ΠαναθηναΪκό, ενώ ο Τόμας πρόσθεσε 16, ο Παππάς 14 και οι Παπαγιάννης, Τζόνσον από 2. Οι Μήτογλου, Ράις, Μπράουν έπαιξαν χωρίς να σκοράρουν. O Σίκμα είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ για την Άλμπα του Αϊτο Ρενέσες.

Την επόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός (4-4) έχει δύο συνεχόμενες αποστολές εκτός έδρας, την Τρίτη στο Κάουνας (Ζαλγκίρις) και την Παρασκευή στο Μόναχο (Μπάγερν). Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει αύριο το βράδυ τη Ζαλγκίρις στο Φάληρο (21.30).

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.