Μπάσκετ: Πέρασε η ΑΕΚ από την Καρδίτσα

Με αρκετή δυσκολία πήρε το ροζ φύλλο η ΑΕΚ στην αναμέτρηση με τη γηπεδούχο Καρδίτσα: 64-70, ημίχρονο 37-39. Στο τέλος της γ περιόδου, το σκορ ήταν 55-55.

Οι Στρέλνιεκς 13, Ουίλιαμς 13, Φλιώνης 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, η οποία ανέβηκε στο 7-5. Από τη νεοφώτιστη Καρδίτσα, που έπεσε στο 1-11, διακρίθηκαν οι Πίτερς 16, Μποχάιμ 11.

Ο Προμηθέας (6-6) νίκησε το Λαύριο (2-10) στην Πάτρα με 74-71. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 41-29, αλλά στο φινάλε οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έφτασαν σε απόσταση αναπνοής. Ο Κόουλ μείωσε στον πόντο με 2/2 βολές 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Τόμασον ανταπέδωσε με 2/2 και οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύο σουτ ισοφάρισης. Ξεχώρισαν οι Κόντιτ 16, Μουράτος 13, Σίμπσον 13, Κουλμπόκα 13 και Φλαγκ 18, Γερομιχαλός 9.

Στη Ρόδο, ο Κολοσσός (7-5) συνέτριψε τον ελλιπέστατο Ιωνικό με 89-48 (ημίχρονο 42-24), με 15 πόντους του Κένταλ, 12 του Χρυσικόπουλου και 11 του Κατσίβελη. Από τους Νικαιώτες (3-9), ο Λέισι πέτυχε 11 πόντους, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Μαυροκεφαλίδης, Καπελάν.