Μπάσκετ: Η Βαλένθια σόκαρε τον Ολυμπιακό

Απρόσμενη ήττα από τη Βαλένθια, δεύτερη συνεχόμενη στο ΣΕΦ, γνώρισε ο Ολυμπιακός μπροστά σε 10 χιλιάδες φιλάθλους: 82-83. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 47-34.

Οι Ισπανοί πλησίασαν σε 56-52 στα μέσα της γ’ περιόδου όταν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη επιπολαιότητας, αλλά τρία τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό σε διψήφια διαφορά: 69-56.

Ωστόσο, ακολούθησε «έμφραγμα». Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν ανεξήγητα στο τελευταίο πεντάλεπτο, μετά το 77-67, και πλήρωσαν τις δύο χαμένες βολές του Κώστα Σλούκα (2/4) στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα. Ο Τζόουνς έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια με 3/3 βολές 3’’ πριν το φινάλε και ο Σλούκας αστόχησε στην εκπνοή.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα θαυμάστηκαν για τη δημιουργικότητά τους: 6 ασίστ ο Σλούκας, 7 ο κορυφαίος Βεζένκοφ, 6 ο Ουόκαπ, 4 ο Παπανικολάου. Ωστόσο υπέπεσαν σε πάμπολλα λάθη (20) και έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους, με σκορ 11-25 στην δ’ περίοδο.

Οι σκόρερς του Ολυμπιακού: Ουόκαπ 12, Σλούκας 11, Πάπας, Κάνααν 3, Λαρεντζάκης 1, Παπανικολάου 9, ΜακΚίσικ 4, Βεζένκοφ 20, Πίτερς 3, Μπλακ 9, Μπολομπόι, Φαλ 10. Απουσίασε ο τραυματισμένος Μιχάλης Λούντζης.

Από την ισπανική ομάδα, ξεχώρισαν οι Τζόουνς 17, Ντούμπλιεβιτς 17, Αλεξάντερ 10, Ουέμπ 9, Χάρπερ 9.

Ο Ολυμπιακός μετράει πλέον 4 νίκες σε 6 αγώνες, ενώ η Βαλένθια ανέβκε στο 3-3. Οι «ερυθρόλευκοι» τον Οκτώβριο έφυγαν θριαμβευτές από τις έδρες των Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Βασκόνια. Ο ουραγός Παναθηναϊκός (1-5) ηττήθηκε χθες στο ΟΑΚΑ από την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 89-91.