Μπάσκετ: «Πράσινη» πρωτιά στη μνήμη Π. Γιαννακόπουλου

Με μία σημαντική νίκη γοήτρου επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Αναντολού Εφές (80-74) σφράγισε ο Παναθηναϊκός την πρωτιά στο τουρνουά που έγινε στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Η Εφές αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις βασικούς παίκτες (Λάρκιν, Σίμον, Σίνγκλετον, Πλάις), αλλά και ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε δίχως τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου, που ήταν ο κορυφαίος στη χθεσινή νίκη επί της Παρτίζαν (89-85 στην παράταση).

Η διαφορά υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας ξεπέρασε τους 15 πόντους στην γ’ περίοδο. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 47-34, ενώ αργότερα οι Τούρκοι έφτασαν σχεδόν σε απόσταση βολής (64-60).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που έλειψε επί πέντε μήνες λόγω κορονοϊού, πέτυχε 9 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής. O Mέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, ο Φλόιντ πρόσθεσε 10, ο Πέρι 9 και ο Παπαγιάννης 8. Οι Μίτσιτς, Μπομπουά έβαλαν από 17 για την Εφές.

Η γερμανική Ουλμ κατέλαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», αφού νίκησε στον μικρό τελικό την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 94-84.