Μπάσκετ: «Πράσινος» περίπατος εν όψει ντέρμπι

Με εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς καμία δυσκολία κέρδισε ο Παναθηναϊκός το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος πριν το «αιώνιο» ντέρμπι της Πέμπτης για την Euroleague: 92-67 τον ισχυρό Προμηθέα στο ΟΑΚΑ.

Oι «πράσινοι» προηγήθηκαν 24-12 στο δεκάλεπτο και 48-33 στο ημίχρονο και δεν απειλήθηκαν ποτέ, αφού η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τέλος της γ’ περιόδου (70-48).

O Nεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε 17 πόντους σε 13 λεπτά, ο Οκάρο Ουάιτ πρόσθεσε 13, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος 11, ο Τζέρεμι Έβανς 9, ο Ντάριλ Μέικον 11 και ο Λευτέρης Μαντζούκας 6.

Οι Χαντ (18), Ρέι (16), Γκίκας (11) διακρίθηκαν από την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Στον άλλο αγώνα του κυριακάτικου προγράμματος της 11ης αγωνιστικής, ο Κολοσσός νίκησε εύκολα το Περιστέρι στη Ρόδο με 73-65 (ημίχρονο 37-30). Οι Ουίλιαμς και Φλόιντ πέτυχαν από 23 πόντους για τους νικητές, ενώ από την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς ξεχώρισαν οι ΜακΚρι (12), Μίλερ (10).

Οι αγώνες Άρη-Ολυμπιακού και Ιωνικού-ΠΑΟΚ αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων Covid-19 στις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης. Στα χθεσινά ματς, Λαύριο-Ηρακλής 87-71 και Απόλλων Π.-Λάρισα 74-82. Η ΑΕΚ έχει ρεπό.

Ο Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ισοβαθμούν στην κορυφή με ρεκόρ 8-1, ενώ ο Κολοσσός πέρασε στην τρίτη θέση με 7-3 και ο Προμηθέας έπεσε στο 7-4. Η ΑΕΚ έχει 5-5, το Λαύριο 5-6, ο Άρης 4-5, ενώ το Περιστέρι βρέθηκε στο 4-6 μαζί με τον Απόλλωνα.