Μπάσκετ: «Πράσινος» περίπατος στην Καρδίτσα

Χωρίς άγχος πέρασε από τον θεσσαλικό κάμπο ο Παναθηναϊκός, στην 6η αγωνιστική της Basket League: 99-82 την Καρδίτσα στο γεμάτο γήπεδο «Γιάννης Μπουρούσης». Στο ημίχρονο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε με 57-38.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στη β’ περίοδο και οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν ποτέ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, με 20 πόντους και 10/10 σουτ, ενώ ο Πάρις Λι πρόσθεσε 17, οι Λευτέρης Μποχωρίδης, Γιώργος Καλαϊτζάκης από 14 και ο Αρτούρας Γκουντάιτις 10. Δεν έπαιξαν οι Γκριγκόνις, Μπέικον.

Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ξεχώρισαν οι Μπέιτμον (22), Μποχάιμ (15), Αθηναίου (13), Γόντικας (10).

Οι «πράσινοι» βρίσκονται πλέον στο 4-1, ενώ η Καρδίτσα μετράει 1 νίκη και 4 ήττες.

Ένα ξέσπασμα του Τζέιλεν Ράιλι (21 π.) οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη επί του Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη: 97-92. Το Λαύριο ηττήθηκε από τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 71-54 (Γκρίφιν 16) και έμεινε στο υπόγειο της βαθμολογίας με μηδενική συγκομιδή (0-6).

Χθες, το Περιστέρι (Ντένμον 23) νίκησε τον Άρη με 92-90 με νικητήριο καλάθι του Μίρο Μπίλαν 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, παρά τους 38 πόντους που πέτυχε ο Βασίλης Τολιόπουλος (9/15 τρίποντα). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχει ρεκόρ 4-2, όπως και ο ΠΑΟΚ.

Ο αήττητος Ολυμπιακός (6-0) συνέτριψε τον Κολοσσό στο ΣΕΦ με 99-64, με κορυφαίους τους Πίτερς (21), ΜακΚίσικ (14). Σε αγώνα αφιερωμένο στη μνήμη του πρόωρα χαμένου Στέβαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ συνέτριψε τον Ιωνικό με 92-77 (Φρέιζιερ 22, Μίτσελ 21) και έμεινε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-1.