Μπάσκετ: «Πύρρειος νίκη» για τον Παναθηναϊκό

)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ουραγό Καρδίτσα χωρίς δυσκολία στο ΟΑΚΑ για τη 17η αγωνιστική της Basket League (91-75, ημίχρονο 42-31), αλλά πλήρωσε τον αγώνα με νέες απώλειες.

Οι «πράσινοι» έχασαν στα πρώτα λεπτά τους Ντέρικ Ουίλιαμς, Νέιτ Ουόλτερς, που τραυματίστηκαν -μάλλον ελαφρά- στο γόνατο και αποχώρησαν. Εκτός αγώνα έμειναν και οι Γκουντάιτις, Αγραβάνης, όπως και ο Γκριγκόνις που δεν έχει δηλωθεί για το πρωτάθλημα της Α1.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο (23-8), μειώθηκε στους 10 πόντους λίγο μετά την ανάπαυλα (54-44), αλλά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο, αν και ο Παναθηναϊκός έπαιζε με εφεδρικούς. Το σκορ στο τέλος της γ’ περιόδου ήταν 74-52.

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 20 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 τάπες. Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που παρατάχθηκε με μαύρες στολές σε ένδειξη πένθους για την πολύνεκρη τραγωδία των Τεμπών, διακρίθηκαν και οι Μαντζούκας 14, Μπέικον 12, Π. Καλαϊτζάκης 10, Πονίτκα 11, Μποχωρίδης 6.

Από την Καρδίτσα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεχώρισαν οι Έβανς 18, Γκάλινατ 16, Χάντερ 9, Πρίτζετ 7. Στο τελευταίο τρίλεπτο αγωνίστηκε και ο Αλέξανδρος Καλαϊτζάκης, ο οποίος βρέθηκε στο παρκέ ταυτόχρονα με τα αδέλφια του, Παναγιώτη και Γιώργο.

Στους αγώνες που προηγήθηκαν, η ΑΕΚ νίκησε τον Ιωνικό στη Νίκαια με 98-79 (Λεμάρ 20), ο Προμηθέας τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα με 90-69 (Ντάνγκουμπιτς 20) και το Λαύριο τον Απόλλωνα εντός έδρας με 74-68 (Λανγκεβάιν 18).

Ο αήττητος Ολυμπιακός δοκιμάζεται στη Ρόδο το απόγευμα της Κυριακής (15.45), ενώ η αγωνιστική θα «κλείσει» λίγες ώρες αργότερα στο Αλεξάνδρειο, με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και το Περιστέρι (20.30).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 15-0, Παναθηναϊκός 14-2, ΑΕΚ 10-7, Προμηθέας 10-7, Άρης 9-7, Περιστέρι 9-7, ΠΑΟΚ 9-8, Κολοσσός 8-7, Ιωνικός 4-12, Λαύριο 3-12, Απόλλων Π. 3-13, Καρδίτσα 3-14.